Copyright 2019 - Custom text here

 

Problematykę polipów w nosie omówi dla nad lekarz medycyny pan Maciej. Dzień dobry panie Macieju.

 

Lek. med. Maciej- Dzień dobry. Jak wiadomo, nos jest początkiem drogi oddechowe, dlatego spełnia on spora ilość ważnych funkcji. Przede wszystkim nasz nos bierze udział w procesie niezbędnym do życia.

 

 

W oddychaniu.

 

Dokładnie. To nos odpowiedzialny jest za nabieranie powietrza, które później trafia do pozostałych odcinków układu oddechowego. Powietrze zanim dostanie się do kolejnych części układu oddechowego zostaje oczyszczone, a także nawilżone. Za to oczyszczanie odpowiada nabłonek migawkowy, który filtruje powietrze z drobnych zanieczyszczeń. Powoduje to, że zanieczyszczenia gromadzą się w wydzielinie śluzowej, a to sprawia, że nie przenikają głębiej do układu oddechowego. Wspomniana wydzielina śluzowa odpowiedzialna jest również za odpowiednie nawilżenie nosa. Stanowi ona doskonałą barierę ochronną, nie pozwalającą na dostawanie się do naszego organizmu żadnych niebezpiecznych bakterii, wirusów, czy cząstek kurzu. Każde takie przełamanie bariery może zakończyć się infekcją.

 

 

 

 

Co się stanie w momencie upośledzenia funkcjonowania nosa?

 

Jeżeli funkcje nosa zostają upośledzone przez stany zapalnych, lub alergie to może doprowadzić do różnych chorób. Jedną z nich są właśnie polipy, które to powstają w wyniku przerostu błony śluzowej nosa. Polipy spotykane są najczęściej u ludzi dorosłych i raczej u mężczyzn. Szczególnie zagrożeni są panowie w wieku od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu lat.

 

W takim razie jak rozpoznać problemy z polipami w nosie?

 

Przede wszystkim problem z polipami rozpoznamy na podstawie ograniczenia drożności nosa. Mogą zdarzać się także bóle głowy, szczególnie w godzinach porannych. Często osoby chore maja również zaburzony węch. U pacjentów u których stwierdzono polipy można zauważyć także przewlekły śluzowo-ropny nieżyt nosa.

 

 

 

Czy jakieś choroby predysponują do rozwoju polipów?

 

Tak. Głownie osoby z przewlekłymi alergicznymi i niealergicznymi nieżytami nosa oraz pacjenci cierpiący na astmę i z wrodzonymi wadami odporności mogą zapadać na chorobę związaną z polipami.

 

Jak lekarz rozpoznaje polipy w nosie?

 

Przede wszystkim jeżeli zauważymy jakieś niepokojące objawy powinniśmy się zgłosić do lekarza ogólnego, który zaleca leczenie. Jeżeli leczenie nie przynosi skutku to pacjent kierowany jest do laryngologa. Przeprowadzane jest badanie laryngologiczne oraz badania dodatkowe. Lekarz ogląda jamy nosowe, co nazywane jest badaniem rynoskopowym. Czasami niezbędne jest również badanie endoskopowe.

 

 

Jak wygląda leczenie polipów w nosie?

 

Leczenie opiera się przede wszystkim na ustaleniu powodów choroby. Jeżeli przyczyną na przyczyną była alergia to należy wyeliminować alergen. Stosuje się również leki przeciwhistaminowe. Można stosować leczenie steroidami. Niekiedy niezbędne jest leczenie operacyjne i chirurgiczne usunięcie patologicznych zmian. Oczywiście cały zabieg poprzedza rozpoznanie problemu przeprowadzone za pomocą tomografii komputerowej.

 

 

f t g